Kółko Rolnicze w 2023 roku zrealizowało piękny i ciekawy projekt pod patronatem Fundacji Banku PKO SA pod tytułem „Wsparcie wydarzenia kulturowego – Kultura Ludowa Łączy pokolenia”. Projekt realizowaliśmy od maja do września 2023 roku.
Środki finansowe otrzymaliśmy na zorganizowanie szeregu szkoleń, warsztatów o różnej tematyce, z których każdy zawierał wspieranie naszej tożsamości narodowej oraz polskości.
Zorganizowaliśmy:
- warsztaty hafciarstwa i koronkarstwa;
- warsztaty rękodzieła
- warsztaty decoupage;
- warsztaty malarstwa
- na szkle i drewnie, które połączone były z wyjazdem do Zalipia.
- Zorganizowaliśmy także tradycyjny ,,polski stół” z staropolskimi potrawami.
- „Łęckie Sobótki”, imprezę plenerową połączoną z tańcami, śpiewem ludowym i kuchnią tradycyjną. Przedstawialiśmy staropolskie zwyczaje jakie panowały w noc ,,Kupały”. Rozpalone ognisko a przy nim tańce i palenie kąkoli było nie lada wydarzeniem. Dzieci i młodzież z zaciekawieniem machali Kąkolami. Panie z KGW oraz inne uczestniczki miały wielką radość z plecienia wianków. Panowie dokonywali wyboru najpiękniejszego wianka. Podczas imprezy sobótkowej były występy kapel Zespołów Ludowych z Wrocanki oraz z Głowienki.
Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich powstało w 1893 roku. Jest najstarszą organizacją w naszej miejscowości. To Kółko zakładało w Łękach szkołę, czytelnię, sklepy, zbudowało już nie istniejący dom ludowy, organizowało kursy i szkolenia, zaopatrywało rolników w środki produkcji czy sprzęty rolnicze do uprawy.
Po 130 latach Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich kontynuuje prace na rzecz społeczności lokalnej i wyrasta na prężną organizację w regionie, która działa na wielu polach, stając się liderem postępowej myśli społecznej i obywatelskiej. Obecnie działa, jako stowarzyszenie. Jego prezesem jest Małgorzata Tomkiewicz, która teraz jest także sołtysem miejscowości.
Jednym z głównych zadań realizowanych przez Kółko jest budowa Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej. Centrum pełni funkcję domu ludowego, w którym znajdzie się również siedziba nie tylko Kółka Rolniczego, ale i Koła Gospodyń Wiejskich.
A co się działo popatrzcie na zdjęcia:
Zdjęcia z warsztatów i z wycieczki do Zalipia:
Zalipie to piękna Polska wieś o bardzo licznych walorach.
Mieszkańcy malują domy na wiele ciekawych sposobów, co powoduje, że Zalipie to całkiem inny świat, świat magii i przepychu barw, kolorów na jakże prawdziwych chatach. W tych domach mieszkają i żyją ludzie bieżącym dniem i własnym codziennym życiem. Nie jest to skansen lecz prawdziwe życie. Wiele gospodarzy maluje całe swoje domowe otoczenie- dom, studnię, stodołę
a nawet budę psa. Wnętrze kościółka to ewenement na skalę światową.
Zalipie to piękna Polska wieś o bardzo licznych walorach
red./