Realizacja projektu Stowarzyszenia „Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO – Konkurs PROO-1a Edycja 2020.

Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich będzie profesjonalną instytucją
Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich przekształci się w profesjonalną instytucję, która będzie efektywniej działać na rzecz swojej społeczności i obywateli. Umożliwi to projekt realizowany w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Na zinstytucjonalizowanie swojej pracy Kółko Rolnicze z Łęk Dukielskich pozyskało aż 700 tysięcy złotych. To najwyższa kwota dofinansowania, którą można było otrzymać w ramach Konkursu PROO-1a Edycja 2020. Wkład własny nie był wymagany.
Za te pieniądze Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich zbuduje „instytucję”, która będzie bardziej profesjonalnie służyć mieszkańcom. – A to oznacza, że Kółko Rolnicze odrodzi się, czy powstanie „na nowo”. Dlatego tak ważne jest oddanie do użytku siedziby Kółka Rolniczego: dwóch budynków wraz z zagospodarowanym terenem. Bo siedziba to instytucja, to biuro i wreszcie profesjonalna organizacja, która może działać na rzecz swojej społeczności i obywateli. Bo mieć swój dom to mieć wszystko poukładane i wtedy można bezpiecznie i z pełną odpowiedzialnością podchodzić do strategicznego planowania swojej działalności – mówi Dorota Chilik, autor i koordynator projektu.
W ramach projektu PROO wykonane zostaną prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynków przeprowadzone zostaną warsztaty rękodzieła, jak i imprezy wiejskie promujące lokalne zwyczaje i tradycje kulinarne. Wydane zostaną również wydawnictwa reklamowe promujące działalność Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich. Szczegóły podajemy w dołączonym wykazie.
Głównym celem PROO jest wspieranie instytucjonalnego rozwoju organizacji społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie ich udziału w życiu publicznym, jak i upowszechnianie demokratycznych norm obywatelskości. Więcej o założeniach i celach Programu można przeczytać na stronie: https://www.niw.gov.pl/
Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich powstało w 1893 roku. Jest najstarszą organizacją w tej miejscowości. To Kółko zakładało w Łękach szkołę, czytelnię, sklepy, zbudowało już nie istniejący dom ludowy, organizowało kursy i szkolenia, zaopatrywało rolników w środki produkcji czy sprzęty rolnicze do uprawy.
Po prawie 130 latach Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich kontynuuje prace na rzecz społeczności lokalnej i wyrasta na prężną organizację w regionie, która działa na wielu polach, stając się liderem postępowej myśli społecznej i obywatelskiej. Obecnie działa, jako stowarzyszenie. Jego prezesem jest Małgorzata Tomkiewicz, która teraz jest także sołtysem miejscowości. Jednym z głównych zadań realizowanych przez Kółko jest budowa Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej. Centrum będzie pełnić funkcję domu ludowego, w którym znajdzie się również siedziba nie tylko Kółka Rolniczego, ale i Koła Gospodyń Wiejskich. notatkę przygotowała . red/
Finansowane przez:
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO
Konkurs PROO-1a Edycja 2020
Numer wniosku: 21736-2
Tytuł zadania: „Wielofunkcyjne Centrum Kultury Wiejskiej w Łękach Dukielskich – Stowarzyszenie Kółko Rolnicze”
Okres realizacji zadania: Rozpoczęcie 2020–09–01
Zakończenie 2022–12–31
Kwota Dotacji: 700 000 PLN
Wkład Własny: 0,00 PLN
Wnioskodawca: „Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich”
NIP 6841903011; KRS 0000444676
Adres: Łęki Dukielskie 77; 38-450 Dukla
Działania projektu:
Roboty budowlane przy Budynku I
- Instalacja elektryczna
- Instalacja gazowa wewnętrzna
- Roboty wykończeniowe WC na półpiętrze
- Roboty wykończeniowe sala klubowa na piętrze
- Roboty wykończeniowe sala wystawowa
- Roboty wykończeniowe pomieszczenia przyległe do sali wystawowej
- Roboty ślusarskie – balustrada schodowa
- Roboty zewnętrzne – przyłącz wody
- Roboty zewnętrzne – przyłącz kanalizacji sanitarnej – budynek I i II
- Roboty zewnętrzne – kanalizacja deszczowa
- Zagospodarowanie terenu przy budynku nr I
- Nadzór budowlany – inspektorzy
- Roboty budowlane wewnętrzne BUDYNEK nr II – instalacje podtynkowe, tynki, wylewki
- Działania miękkie w tym:
– Warsztaty rękodzieła – Treningi umiejętności rękodzielniczej dla młodych i dorosłych oraz osób niepełnosprawnych. Każdy warsztat będzie realizowany przez 2 miesiące, raz w tygodniu po 2 godziny z udziałem 15 osób ( 16 godz. x 2 warsztat = 32 godzin warsztatowych z udziałem ok. 30 osób); warsztaty hafciarstwa i koronkarstwa; warsztaty z decoupage; warsztaty szkoleniowe – wyjazdowe w Zalipiu dla 40 osób.
– imprezy wiejskie: 1/ kuchnia i Wielkanocny stół tradycyjny; 2/ Sobótki Łęckie; 3/ Andrzejkowy wieczór – wiejska impreza nawiązująca do tradycji związanych z kiszeniem kapusty i tzw. zapustami.
- MATERIAŁY INFORMACYJNE:
* Wydruk Katalogu w nakładzie ok. 2 tys. sztuk tuż przed zakończeniem realizacji projektu.
* Wydruk ulotek informacyjnych o stowarzyszeniu (1 tys szt.);
* wydruk wizytówek dla Zarządu;
* Przygotowanie krótkiego filmu z realizacji działań;
* I Konferencja Prasowa połączona ze spotkaniem informacyjnym.
* II Konferencja Prasowa połączona z OTWARCIEM BIURA STOWARZYSZENIA
Zespół ds. realizacji Projektu:
Dorota Chilik – autor i koordynator (osoba do kontaktu w sprawie projektu)
Małgorzata Tomkiewicz – Prezes Kółka Rolniczego (koordynator administracyjny)
Joanna Reczkowska – Wiceprezes Kółka Rolniczego ( koordynator księgowy)
Piotr Węgrzyn – Członek Zarządu (koordynator techniczny)
Jolanta van Grieken-Barylanka – Członek Kółka (administrator informacji i promocji)
Wszystkie w/w funkcje są pełnione w formie wolontariatu.
Program PROO realizuje zadanie publiczne:
Wspieranie działań statutowych organizacji sektora pozarządowego, wspieranie rozwoju instytucjonalnego organizacji (w tym: budowanie stabilnych podstaw ich dalszego funkcjonowania, tworzenie perspektywicznych planów działania i finansowania, podnoszenie standardów pracy i zarządzania organizacją) oraz wspieranie rozwoju porozumień organizacji, platform współpracy, reprezentacji środowisk organizacji sektora pozarządowego. (D.Ch)